Cechy charakterystyczne windsurfingu. Budowa sprzętu, odmiany.

Sporty wodne to coraz bardziej popularne aktywności wykonywane zarówno przez amatorów, jak i zaawansowanych miłośników ruchu. Aktywności te można wykonywać zarówno bez sprzętu, jak i za pomocą profesjonalnych narzędzi. Jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych jest windsurfing. Jakie on posiada cechy charakterystyczne? Co potrzebne jest do uprawiania windsurfingu? Z jakich elementów wykonany jest sprzęt sportowy tej konkurencji?

Sport windsurfingowy to aktywność, która wykonywana może być zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Konkurencja ta jest jedną z potyczek zakwalifikowanych do dyscyplin olimpijskich. Jej celem jest przemieszczanie się po tafli wody, stojąc na desce. Przemieszczanie się odbywa się za pomocą żagla sterując, którym można nadać pęd sprzętowi, jak również wykonywać wszelkie manewry.

Jaki sprzęt stosuje się do tego rodzaju dyscypliny sportowej?

Podstawą osprzętowania jest deska i żagiel.
Pierwszy z elementów powinien posiadać odpowiednią konstrukcję, budowę, rozmiar oraz wagę. Dodatkowymi elementami wchodzącymi w skąd deski są: skrzynka masztowa, skrzynka statecznikowa. strapy czy podsy. Poszczególne części deski to rufa, dziób, pokład oraz dno.
Kolejnym, bardzo ważnym elementem całego sprzętu jest żagiel. W zależności od rodzaju części nośnej, można wyróżnić kilka konstrukcji tego elementu. To jak zbudowany jest żagiel, ściśle uzależnione jest od przeznaczenia windsurfingu, stopnia zaawansowania sportowca, jak również jego możliwości i umiejętności.

W skład podstawowych elementów żagla wchodzą m.in.: listwa, głowica, kieszeń, maszt, bom, żagiel, klamra, itp.
Ten element może mieć różny rozmiar, wagę oraz kształt, dostosowany do płci, wagi oraz umiejętności pływaka.

Nauka pływania powinna rozpocząć się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, z użyciem sprzętu dla początkujących. Deska dla amatorów i osób zapoznających się ze sprzętem jest bardziej wyporna, szersza, jak również pozwalająca w łatwiejszy sposób wykonywać różnego rodzaju manewry. Sprzęt dla zaawansowanych sportowców pozwala na wykonywanie różnorodnych ewolucji, a profesjonaliści mogą uprawiać wiele rodzajów i odmian windsurfingu. Wśród najpopularniejszych odmian konkurencji zalicza się: freeride – właściwe pływanie i ściganie się, freestyle – wykonywanie ewolucji i różnych wariacji, formuła – regaty windsurfingowe, slalom czy wave.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *